Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Közmunkaprogram az egészségügyben

A jászberényi Szent Erzsébet Kórház is részt vesz abban a közmunkaprogramban, melynek keretében álláskereső munkanélküliek átképzését, foglalkoztatását valósítják meg, pályázati támogatással. Az országos médiában sok negatív megjegyzés, vélekedés látott napvilágot e programmal kapcsolatban, azonban Jászberényben más a tapasztalat.  A munkatársak szeretettel, nagy empátiával fogadták a tíz új dolgozót, leendő kórházi kisegítőket, s az ő első benyomásaik is pozitívak, ezt tapasztaltam szerda délelőtti látogatásom során.

A közmunkaprogram során mintegy 1 millió önerővel közel 10 milliós támogatást nyert el a kórház. Ez nagyon fontos az égető ápolói hiány enyhítésében. Dr. Szabó Tamás, a kórházat működtető cég ügyvezetője összefoglalva elmondta, a tíz segédápolónő április elején már munkába is állt. Igaz, egy időközben meggondolta magát, de helyére lépett egy másik, azaz a tízfős csapat gőzerővel készül új feladatára. Segédápolók lesznek ugyanis, ágy mellett fognak dolgozni 12 órás műszakokban. Erre készítik fel őket a kezdeti, ún. érzékenyítő oktatás keretében. Dr. Szabó Tamás szerint lelkes a csapat, s érzik a felelősséget is. A krónikus, a sebészeti, traumatológiai és a belgyógyászati osztályokra osztották be őket, választhattak, ki hol akar majd ténylegesen dolgozni.

A 40 órás elméleti és 40 órás gyakorlati képzést a kórházi dolgozók oldják meg, felsőfokú végzettséggel rendelkező két mentort választottak ki, s a program keretében ők is kaptak képzést annak érdekében, hogy a tíz új munkatárs felkészítését megoldhassák.

A sebészeti tömb egyik első emeleti szobája oktatóteremmé lépett elő, ahol délelőtt zajlanak az elméleti órák. Reggel nyolckor Czigány Anikó ápolási igazgatóval kezdtek, s mikor én is odaértem, már Magyari Ildikó, az ápolási osztály vezetője – aki egyébként egyetemi okleveles ápoló - vezette a foglalkozást. A tematika szerint a 40 órás kurzust kommunikációval kezdték, aztán beteg-megfigyelésről hallhattak. Az egészségügyi ellátó-rendszert is alaposan áttekintették, majd a fertőtlenítés és sterilizálás alapjaival ismerkedtek. Az ápolásban-gondozásban való részvétel elméleti részéről is kapnak ismereteket, és a kurzus demonstrációs gyakorlattal zárul majd. A 40 órás gyakorlati képzés is elkezdődött már közben, megismerkedtek konkrétan a leendő osztállyal, az ott dolgozókkal, s az ápoltakkal is.

A tíz hölgy korban 21 és ötven közötti, valamennyien érettségizettek, mert a kórháznak hosszú távú tervei vannak velük, azaz a későbbi, a program utáni időszakban is szeretnék őket foglalkoztatni és tovább képezni.

Egyikük, Ádám Mária Jászapátiról érkezett, ő az, aki egy kilépő helyére állt be.

- Egy ismerősöm vette észre a cikket erről a lehetőségről, és szólt nekem. Nyolcféle szakképesítésem van, de mégis munkanélküli voltam. A vendéglátás most nem megy, ez okozott gondot legutóbb, ezért voltam munkanélküli. Pedikűrös, manikűrös képesítést is szereztem az elmúlt években, szeretek az emberekkel foglalkozni. Most kedvező ez a lehetőség. Igaz, még 8 órában vagyunk itt, de hamarosan a 12 órás, a hétvégi, ünnepnapi műszakok is kezdődnek. Nekem már felnőtt a gyermekem, így ez sem fog gondot okozni.

A jászárokszállási Tóth Ildikó minőségellenőr volt az Electroluxnál. Később ő is szerzett egy OKJ-s képesítést, miszerint pedikűrt, manikűrt és masszázst végezhet. Vállalkozást szeretett volna indítani, de a mostani gazdasági helyzetben nem tudott belevágni. – Tulajdonképpen az idősgondozás terén – szociális otthonban vagy kórházban - szerettem volna dolgozni, de eddig nem sikerült megvalósítani. Most megnyílt számomra ez a lehetőség. A krónikus osztályt választottam. Nem mindenki képes felvállalni az ottani munkát. A lelki teher is nagy ugyanis.  Kétségtelen nem lesz itt nagy fizetésünk, de számomra az elhivatottság is fontos. Úgy gondolom, jó csapatba kerültem. A kórházi dolgozók nagyon jól fogadtak bennünket, ezt mindannyiunk nevében mondhatom. Segítenek, mellettünk állnak.

A beszélgetésbe Erzsébet – vezetéknevét nem árulta el - is bekapcsolódik, ő is azt erősíti, hogy már látják, ebben a munkában a lelki teher a nagyobb. Erre kell igazán felkészülniük. Aztán a folytatásban kiderül, szinte mindannyijuknak van valamilyen szinten kötődése az emberekhez. Az eddig tapasztalt segítőkészséget pedig, a folytatásban is szeretnék érezni, tapasztalni. Az erősítené őket abban, hogy jól döntöttek, amikor a kórházi munkát választották.

Czigány Anikó zárásképpen elmondta, mivel ilyen program még nem volt, fenntartásokkal fogadták a kollegák is. Ez azonban mára megszűnt, megismerték a résztvevőket. A J-N-SZ Megyei Munkaügyi Központ Kistérségi Kirendeltségének munkatársai nagyon sokat segítettek a jelentkezők toborzásában, kiválasztásában. Ez is kellett ahhoz, hogy a leendő kórházi kisegítői csapat első hetei sikeresek, jól alakul ez a program.

Reméljük, néhány hónap múlva is pozitív tapasztalatokról adhatunk számot, s a december 31-i programzárást követően is ott találjuk a nővéreket az osztályokon, az ágyak, a betegek mellett.

 

Kiss Erika

Publikálta
null