Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Balaton

Bér, jövedelem

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Egyházak

Érdekességek

Események

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Jegyzet

Kamarák

Kiállítások, konferenciák

Koncert

Közérdekű információk

Közhivatalok

Kulturális programok

Munkaerő

Műsorok

Oktatás

Parlament

Politika, közélet

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

SZDSZ

Törvény, rendelet, szabályozás

Vallás

Vendéglátás


Mindenkinek segít a nép ügyvédje

Hogy a joghoz mindenki hozzáférjen, hogy jogait mindenki érvényesíthesse, hogy a jog mindenkihez eljusson, azt biztosítja – a 2003. évi LXXX. törvényben meghatározott körben és formában – a jogi segítségnyújtó szolgálat, közismertebb nevén „a nép ügyvédje”.

Veszprém megyében a jogi segítségnyújtó szolgálatot dr. Mátay András  vezeti, aki lapunknak elmondta, hogy „a nép ügyvédje” elnevezés tulajdonképpen magát a jogintézményt jelöli. A hivatal hatósági - szolgáltató típusú feladatokat lát el. Ez azt jelenti, hogy egyrészt jogi tanácsadás formájában nyújt segítséget a hivatalt felkereső ügyfelek számára jövedelmi viszonyukra tekintet nélkül, másrészt akik beadvány vagy keresetlevél elkészítését kérik, azok kérelmét elbírálva - jövedelmi, vagyoni helyzetük vizsgálata után - határozat hozatalával dönt a segítségnyújtás engedélyezéséről. Az ügyfél a határozat birtokában választhat azon ügyvédek jegyzékéből, akik a hivatallal szerződéses jogviszonyban állnak, és ez az ügyvéd készíti el a szükséges iratot. Jelenleg - a tanácsadás kivételével - kizárólag peren kívül adnak jogi segítséget, jövőre azonban lényegesen bővül a nyújtható támogatások köre, s 2006. január 1. után már peres ügyekben is biztosítanak jogi képviseletet az arra rászorultak számára. Ezen időponttól kezdődően a hivatal dönt a peres és nem peres eljárásokban a költségmentesség, a költségfeljegyzési jog és a pártfogó ügyvédi képviselet, mint támogatási formák engedélyezéséről is (ezek jelenleg a bíróságok hatáskörébe tartoznak).
A törvény azt is pontosan meghatározza, hogy ki tekinthető rászorultnak: akinél a családban az egy főre eső havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegét (jelenleg a 24 700 forintot). Rászorultnak tekinti a törvény továbbá – jövedelmi viszonyaik további vizsgálata nélkül – azt, aki
* rendszeres szociális segélyben,
* közgyógyellátásban részesül,
* egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságát állapították meg,
* átmeneti szállást igénybe vevő hajléktalan,
* menekült, menedékes, vagy ilyennek történő elismerését kérő személy.
Helyettük a jogi szolgáltatás díját az állam fizeti. Azoknak pedig, akiknek a havi nettó jövedelme ennél magasabb, de nem haladja meg a minimálbér összegét (jelenleg az 57 000 forintot), az állam legfeljebb egy éves időtartamra megelőlegezi a jogi szolgáltatás díját.
A „nép ügyvédje” szolgáltatás jelenleg csak a megyeszékhelyeken érhető el, tehát a várpalotaiaknak a veszprémi hivatalhoz kell igénybe vételéhez kérelmet benyújtaniuk. Címe: Igazságügyi Minisztérium Pártfogó Felügyelői és Jogi Segítségnyújtó Szolgálat Veszprém Megyei Hivatala, 8200 Veszprém, Kossuth u. 10., 3. emelet 312-313-314-es szobák. Telefonszáma: (88)590-374, 590-377, fax: 590-376. Ügyfélfogadási idő: hétfőn 9-13 óra és szerdán 13-18 óra között van.
A hivatalt az elmúlt évben közel 800 ügyfél kereste fel, főként családjogi, polgári jogi és munkajogi problémákkal. A hivatal tervezi, hogy 2006-tól kezdődően a megye nagyobb városaiban, így Várpalotán is, kihelyezett ügyfélfogadást vezet be.

Publikálta
null
Épített örökség
Helyilap
Kistérségek
Kultúra
Szálláshelyek
Természeti örökség
Térség
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Választókerület(ek)