Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Mozisirató

Volt időszak, amikor Jászberény egy percre sem maradt le a haladás mezsgyéjéről. A technikai fejlődés nem kerülte el. Már 1889-ben volt olyan kulturális program, melyben a mozi elődjét láthatták a berényiek.

A korabeli helyi lap, a Jászberény és Vidéke 1889. május 19-én számolt be arról, hogy Panoráma bemutatót láthat a közönség.  Ennek során „látható Rudolf trónörökös temetése, egy tengeri hajó elsüllyedése, Vilmos császár temetése, a spanyol inkvizíció és más események illusztrálása. Életnagyságú viaszalakok mozognak a látvány során!” Néhány hónappal később, Kiss Adolf előadásra hívta a város lakosait a főtérre, este 8 órára. A Világ-színház bemutatása igen érdekes lehetett. A leírás szerint természettani és mechanikai műszínház volt ez. A bemutatott képek körutazást mutattak a Föld körül 12 képben. Volt ezek között hajótörés Hamburg és New York között, láthatták Japánt, Melburnt, Brazília őserdejét, homokfergeteget a Szaharában, Rómát, Nápolyt, az egyiptomi piramisokat, a svédországi életet. A képek váltása közötti szünetekben zenekar muzsikált. Az újságban közreadott tájékoztatóban az is állt, hogy diophrama (ködképek) szín- és vonaljátékok is láthatók a különös előadás alkalmával.

A XX. század elejétől a kávéházakban vagy erre a célra felállított sátrakban volt rögzített képek vetítése, „kinematográf”, melyre tódult a közönség. A városi vezetés is látta, ez jó üzlet, így 1921-ben saját mozgót létesített. A Lehel Szálló emeleti nagytermét alakították át erre a célra. Bármily hihetetlen, de a teremben 450 rögzített ülőhely volt. Hozzáértő bérlőnek adták ki a mozgót. A bevételek sok éven át nyereséget hoztak a város kasszájába. A hangosfilmek vetítésére is áldozni kellett. Ez már kissé lemaradva a világtól, csak 1932-től valósult meg Jászberényben. Közben megjelent a konkurencia is, a ferencesek kultúrházában is rendszeresen tartottak vetítéséket. Rigó Ferenc 1937-től vezette a Kultur Mozgót, s a propagandára nagy hangsúlyt fektetett.

A Városi Mozgó üzemeltetését Tófalvy Gábortól visszavették. Elszámolási vita is kerekedett még a hangosító berendezés bérlete kapcsán, s nem tudtak megegyezni. A képviselő-testület házi kezelésbe vette a mozit, s a városháza egyik dolgozójának, Komáromy Józsefnek – aki újságíró, szerkesztő is volt - adta feladatul, hogy a mozgó működtetését is lássa el. Ő 1938-tól ’41-ig végezte ezt a munkát nem kis eredménnyel, hiszen a korábbi veszteségeket pótolni tudta. A város vezetése azonban közben elmulasztotta a törvényi előírásnak megfelelő lépéseket, így a Városi Mozgó működtetésére az engedély 1941 végén lejárt.

Rigó Ferenc azonban előre látó volt. Az engedélyeket időben megszerezte, sőt egy mozi építésére is tudott anyagiakat áldozni. Megvásárolta a Fecske családtól a már nem működő fürdő épületét, és átalakíttatta azt. A Fürdő utcai épületnek tulajdonképpen csak a négy külső fala maradt meg, azaz a fürdőnek semmi nyoma nem volt később. Szabó István építész egy teljesen korszerű, a kor technikai színvonalát képviselő mozit épített Jászberényben. A 600 férőhelyes nézőtér legyezőszerű kialakítása olyan egyedi volt, ami a kiváló hangzás minőségét segítette. Még Pestről is jöttek ide, ezt tanulmányozni.

A Lehel mozi 1941 karácsonyán nyílt meg, s itt láthatták a nézők a legjobb magyar filmeket, pl: Hamza D. Ákos filmjeit, de a világsikereket és a filmhíradókat is. Rigó Ferenc 1943-ban meghalt, így két lánya, Szántai Józsefné és Czigány Mihályné vitte tovább a vállalkozást. Az államosítás 1948-ban történt, a mozi működött tovább. Leghosszabb ideig a megyei Moziüzemi Vállalat részeként üzemelt. Olykor felújították, s a nézők sem maradtak el, bár tévés korszak azért átrendezte a sorokat. Jó húsz éve már a Jászság mozijaként üzemelt, sok vidéki is itt nézte meg az érdekesebbnek ígérkező filmeket, hiszen más mozi már nem volt a környéken.

A rendszerváltás után az épület az önkormányzati vagyon része lett, azaz a városnak kellett gondoskodni felújításáról. A működtetésben sokféle megoldás váltotta egymást, legutóbb 11 éven át Baranyi Béla vállalkozásának része volt a mozi. Sikerült – pályázati támogatással – úgy megújítani, hogy korszerű maradhasson. Azonban mára elfogytak a mozilátogatók, a videós, DVD-s és internetes világ elhódította őket a mozitól. A ráfizetést nem lehet tovább vállalni. A mozi, úgy tűnik, március 4-ig üzemel.

A történelem ritkán ismétli magát, most úgy tűnik mégis. Az önkormányzat nem akarja maga kezelni a mozit, támogatást nem kíván adni, a kért havi 400 ezer, az sok pénz. Egy korszaknak vége lesz, s a kultúra újabb formája még nem mutatta meg magát.

Fáj a szívünk a veszteség miatt, siratjuk a mozit, a látványosságot, mely filmművészetet teremtett, s a világot hozta el hozzánk, már 120 évvel ezelőtt is.

Kiss Erika

 

Publikálta
null